Overview
Specification
A080SN03 V0

A080SN03 V0 Basic Information
| Panel Model | A080SN03 V0 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.0 inch, 800×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| A080SN03 V0 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | A080SN03 V.0 |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Remarks | CABC |
A080SN03 V0 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800×600(RGB) (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 125 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.2025×0.0675 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2025×0.2025 mm (H×V) |
| Weight | 225±10g |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 162×121.5 mm (H×V) |
| Bezel Area | 163.8×123.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 183×141 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.9±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
A080SN03 V0 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.2M (6-bit + FRC) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 12/18 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
A080SN03 V0 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 1.769W (Typ.) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
A080SN03 V0 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S6P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 10.5V (Typ.) |
| Lamp Current | 150mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 1.58/1.68W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
A080SN03 V0 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5/-5/14/-14V (Typ.)(VDDIO/VDPA/VDNA/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 6.45/5.58/-5.68/3.96/-4.04mA (Typ.)(IDDIO/IDPA/IDNA/IGH/IGL) |
| Panel Power Consumption | 189mW (Typ.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDDIO; 0.7VDDIO≤VIH≤VDDIO |
| Interface Type | FPC |
